Mqabba FC & Mqabba FC Youth Nursery

  Statistics

Season 2014/2015

Fixtures - Mqabba FC Senior Team

Fixtures - Mqabba FC Under 19

Date

Time
Venue
Opponent
Result
 Scorers

Sunday

14th Sep

4pm
Centenary
Rabat A
3-0(W)
Douglas da Silva Silveira, Guilherme Guedes Soares de Freitas, Clayton Micallef

Sunday

21st Sep

4pm
Victor Tedesco
Gudja U
5-1(L)
Guilherme Guedes Soares de Freitas

Sunday

28th Sep

6.15pm
Victor Tedesco
Zurrieq
2-0(W)
Douglas da Silva Silveira, Guilherme Guedes Soares de Freitas 

Saturday

4th Oct

3pm
Centenary
St George's
4-0(W)
(2) Guilherme Guedes Soares de Freitas, Karl Cutajar & Own Goal

Sunday

12th Oct

5.15pm
Victor Tedsco
Melita
3-1(L)
Brandon Grech

Saturday

18th Oct

3pm
Centenary
Fgura U
2-0(W)
Guilherme Guedes Soares de Freitas, Peter Oladotund
Sunday 26th Oct
5.15pm
Mosta
Senglea A 
3-2(L)
Trophy
Claudio Calleja,  Douglas da Silva Silveira

Friday

31st Oct

7pm
Luxol
St Andrews
3-1(L)
Douglas da Silva Silveira

Sunday

9th Nov

2pm
Centenary
Pembroke
3-2(L)
(2) Douglas da Silva Silviera 

Saturday

22 Nov

4pm
Centenary
Msida SJ
1-1(D)
Luke Scorfna

Saturday

6th Dec

2pm
Centenary
Lija A
3-2(L)
Douglas da Silva Silviera, Rafael da Silva Gomez

Saturday

13th Dec

4pm
Centenary
B'Bugia SP
0-0(D)
 
Saturday 20th Dec
4pm
Centenary
Vittoriosa
2-1(L)
Own goal
Monday 5th Jan
7.30pm
Centenary
Gzira
5-0(L)
 
Saturday 10th Jan
4pm
Centenary
Rabat A
2-1(W)
(2) Guilherme Guedes Soares de Freitas 
Sunday 25th Jan
2pm
Centenary
Gudja U
0-0(D)
.
Saturday 31st Jan
4pm
Centenary
Zurrieq
1-1(D)
Guilherme Guedes Soares de Freitas

Sunday

8th Feb

2pm
Luxol
St George's
3-1(W)
(2) Guilherme Guedes Soares de Freitas, Stephane Tape
Sunday 22nd Feb
4.15pm
Victor Tedesco
Melita
1-0(L)
.

Sunday

1st Mar

2pm
Victor Tedesco
Fgura U
2-1(L)

Guy Stephane Tape  

Sunday

8th Mar

4pm
Victor Tedesco
St Andrews
3-1(W)
Ryan Schembri, Karl Cutajar, Guy Stephane Tape
Sunday 15th Mar
2pm
Luxol
Pembroke
1-1(D)
Claudio Calleja
Saturday 21st Mar
2pm
Centenary
Msida SJ
2-1(W)
Guy Stephane Tape, Guilherme Soares Guedes de Freitas
Saturday 4th Apr
4pm
Centenary
Lija A
0-0(D)
 
Sunday 12th Apr
6.15pm
Luxol
B 'Bugia SP 
3-0(W)
Guilherme Soares Guedes de Freitas (3)

Friday

17th Apr

7.30pm
Centenary
Vittoriosa
4-0(W)
Kurt Cutajar, Guy Stephane Tape, Brandon Grech, Alessio Cassar
Saturday 25th Apr
4pm
Centenary
Gzira U
0-2(L)
 
Date
Time
Venue
 Opponent
Result
Scorers

Tuesday

2nd Sep

8.15pm
Zebbug
Lija A
1-1(D)
Ryan Vella

Wednesday

10th Sep

8.15pm
Siggiewi
B'Bugia SP
4-3(W)
(2) Kurt Falzon, Omar Farrugia, Luke Vella

Tuesday

16th Sep

8.15pm
Sirens
Sirens
2-0(W)
Clivert Burke, 
Ryan Farrugia
Knock Out 
Tuesday
23rd Oct
8.15pm
Siggiewi
Tarxien
 1-1 (3-1)P
(W)
 Ryan Vella

Tuesday

30th Sep

8.15pm
Siggiewi
Siggiewi
6-0(W)
Kurt Falzon, 
Kevin Psaila, 
Omar Farrugia, Brandon Grech, Brandon Debono, Clivert Burke

Thursday

9th Oct

8.15pm
Siggiewi
Gzira U
3-2(W)
(2) Ryan Vella, Own Goal

Thursday

16th Oct

8.15pm
Siggiewi
Kirkop U
3-2(W)
Clivert Burke, Omar Farrugia, Kurt Falzon

Tuesday

28th Oct

8.15pm
Siggiewi
Gudja U
2-0(W)
(2) Luke Vella

Monday

3rd Nov

8.15pm
Sta Lucia
Luqa SA
3-2(L)
Omar Farrugia, Kurt Falzon  
Knock Out
12th Nov 

8.15pm
 
Siggiewi

Xghajra T 

4-3(W)
Lairkin Farrugia, Brandon Grech, Kurt Falzon, 
Ryan Vella
Monday 24th Nov
8.15pm
Siggiewi
Dingli S
1-1(D)
Brandon Grech

Monday

8th Dec

2.00pm
Siggiewi
Lija A
4-2(L)
Luke Vella, Brandon Grech
Knock Out
Monday 15th Dec
8.15pm
Mosta
San Gwann
2-1(L)
Kurt Falzon

Monday

12th Jan

8.15pm
M'Xlokk
B'Bugia SP
2-0(L)
 

Tuesday

3rd Feb

8.15pm
Siggiewi
Sirens
0-2(L)
 

Tuesday

17th Feb

8.15pm
Siggiewi
Siggiewi
3-1(L)
Kurt Falzon

Tuesday

10th Mar

8.15pm
Pembroke
Gzira U
3-1(W)
Omar Farrugia, Ryan Vella, 
Luke Vella  

Tuesday

17th Mar

8.15pm
Siggiewi
Kirkop U
2-1(W)
Omar Farrugia, Luke Vella

Monday

30th Mar

8.15pm
Ghaxaq
Gudja U
7-1(W)
(2) Clivert Burke, Brandon Grech, Kurt Falzon, 
Luke Vella,
(2) Ryan Vella

Monday

13th Apr

8.15pm
Siggiewi
Luqa SA
2-1(W)
Ryan Vella, Own goal

Tuesday

21st Apr

8.15pm
Rabat
Dingli S
2-0(W)
Karl Saliba, Kurt Falzon (P)

Scorers:

Mqabba FC Senior Team

14  Guilherme Guedes Soares de Freitas

6    Douglas da Silva Silveira

5   Stephane Tape

3   Karl Cutajar

3   Brandon Grech

1   Ryan Schembri

1    Rafael da Silva Gomez

1    Clayton Micallef 

1   Peter Oladotund

1   Luke Scorfna

1   Claudio Calleja (as reported by the referee - Goal was scored by Brandon                                    Grech)

1   Alessio Cassar

1   Own Goal (St George's) 

Trophy:

1 Claudio Calleja

1 Douglas da Silva Silveira 

Mqabba FC Under 19

League

8 Kurt Falzon

7 Luke Vella

7 Ryan Vella

5 Omar Farrugia

5 Clivert Burke

4 Brandon Grech

1 Ryan Farrugia

1 Kevin Psaila

1 Brandon Debono

1 Karl Saliba

1 Own Goal (Gzira United FC)

1 Own Goal (Luqa SA FC)

 



Knock Out


2 Ryan Vella


2 Kurt Falzon


1 Lairkin Farrugia


1 Brandon Grech

BOV First Division MFA League

 
 
 
 
 
 
 
 
 Team
 P
 W
 D
 L
 F
 A
 +/-
Pts.
 Pembroke Athleta FC
 26
 17
 4
  5
 54
  22
  32
 55
 St Andrews FC
 26
 16
 6
  5
 49
  32
  17
 51
 Gzira United FC
 26
 14
 3
  9
 46
  30
  16
 45
 Melita FC
 26
 14
 3
  9 
 36
  28
    8
 45
 Fgura United FC
 26
 11
 10
  5 
 32
  27
    5
 43
 Gudja United FC
 26
 11
 8
  7
 46
  32
  14
 41
 St George's FC
 26
 11
 8
  7
 43
  38
    5
 41
 Vittoriosa Stars FC
 26
 11
 5
10
 44
  43
    1
 38
 Lija Athletic FC
 26
 12
 2
12
 44
  43
    1
 38
 Mqabba FC
 26
 10
 6
10 
 40
  36
    4
 36
 Rabat Ajax FC
 26
 8
 5
13
 27
  37
  -10
 29
 Zurrieq FC
 26
 6
 4
16
 29
  46
  -17
.22
 Msida St Joseph FC
 26 
 4
 3
19
 27
  64
  -37
 15
 B'Bugia St Peter's FC
 26
 3
 3
20
 25
  64
  -39
 12
Youth League 
Section D
 
 
 
 
 
 
 
 
Team
 P
 W
 D
 L
 F
 A
+/-
 Pts.
 Lija Athletic FC
 18
 12
 3
  3
  45
 20 
 25
  39
 Sirens FC
 18
 11
 3
  4 
  41
 13
 28
  36
 Mqabba FC
 18
 11
 2
  5
  42
 27
 15
  35
 Birzebbugia St Peter's FC
 18
  9
 2
  7
  29
 26
   3
  29
 Kirkop United FC
 18
  8
 3
  7
  32
 26
   6
  27
 Luqa St Andrew's FC
 18
  8
 1
  9
  24
 33
 -9
  25
 Dingli Swallows FC
 18
  6
 5
  7
  17
 30
-13
  23
 Gzira Untied FC
 18
  6
 3
  9
  50
 41
   9
  21
 Siggiewi FC
 18
  4
 3
11
  16 
 45
-29
  15
 Gudja United FC
 18
  1
 3 
14
  17
 52
-35
  6

Fixtures - Mqabba FC Under 17

APS Bank

YFA Under 17 

K/O Stage

 
 
 
 
 
Round 1
 
 
 
 
 
Date
 Time
Venue
Opponent
 Result
 Scorers

Sunday 7th Sep

First Leg - Away

 8.00pm

Siggiewi

Grd

Zejtun C.  FC
0-2(W)
Ramon Zammit, Karl Saliba

Saturday 27th Sep

Second Leg - Home

 8.00pm

Siggiewi

Grd

Zejtun C. FC
3-3(D)
(Agg.
5-3)
(3) Ian Pace
 
 
 
 
 
 
Group Stage
 
 
 
 
 
Sunday 5th Oct
 12.30pm
Ghaxaq Grd
Xghajra FC
 Abandoned
Bad Weather
Sunday 18th Oct
  1.00pm
Rabat Grd
Naxxar FC
2-1(W)
Ian Pace, Enoch Seychell
Tuesday 21st Oct
 8.15pm
Rabat Grd
Xghajra FC 
3-1(W)  
Kyle Barbara, Jacopo Mentosa, Kyle Azzopardi  
Sunday 26th Oct  
 1.00pm
Siggiewi Grd
Mosta FC
5-0(L)  
 
U17 Group Stage Standings
 
 
 
 
 
 
 
 
.
 P
 W
 T
 L
 +
 -
Diff.
Pts.
Mosta FC
  3
  3
  0
  0
 20
  0
  20
  9
Mqabba FC
  3
  2
  0
  1
  5
  7
  -2
  6
Naxxar FC 
  3
  1
  0
  2
  3
  7
  -4
  3
Xghajra FC
  3
  0
  0
  3
  1
 15
 -14
  0

U17 YFA Section B Season 2014/2015

Fixtures U17

 Date
Time 
 Venue
 Opponent
 Result
 Scorers
Sunday 
30 Nov 2014
 9.00am
Victor
Tedesco
 Zebbug R
1-1(D)
 Ian Pace
Sunday 
7 Dec 2014
 5.30pm
Melita Grd
 Melita 
2-1(L)
 Ian Pace
Sunday
14 Dec 2014
1.00pm
Zabbar Grd
 Cottonera
2-1(L)
 Mark  Baldacchino
Sunday 
11 Jan 2015
10.45am
Zebbug Grd
Kirkop Utd
2-0(W)
 Karl Saliba,  Ian Pace
Sunday 18 Jan 2015
2.45pm
Mgarr Grd
B'Kara
2-1(W)
 Jacopo Mentosa, Kyle Azzopardi
Sunday 
1 Feb 2015 
2.45pm
Ghaxaq Grd
Qormi 
3-0(L)
Mqabba filed a protest due to technical error.
Sunday 
15 Feb 2015
12pm
Luxol Grd
Pembroke
2-1(W)
Karl Saliba, Kyle Barbara
Sunday 8 March 2015
3.45pm
Melita Grd
Zebbug
0-0(D)
 
 

Thursday 19 March 2015

2.45pm
Mosta Grd 
Melita
0-1(L)
.
Saturday 11 April 2015
2.45pm
Zebbug Grd
Cottonera
2-0(L)
.
Saturday 18
April 2015
3.45pm
Sta Lucia Grd
Kirkop
2-0(L)
 
Sunday 26 April 2015
2.45pm
Mgarr Grd
B'Kara
3-0(L)
.
Knock Out
Wednesday 29 Apr 2015
8.15pm
Luxol Grd 
Valletta
2-0(L)
 
Sunday 3 April 2015
2.45pm
Rabat Grd 
Qormi
0-2(L)
 
Sunday 10 April 2015
1.00pm
Zebbug Grd
Pembroke
0-1(L)
.
Relegation Decider
 
 
 
 
.
Sunday 17
April 2015
7.30pm
Rabat Grd 
Zebbug 
2-1(W)
Ian Pace, Andre Farrugia

Fixtures - Mqabba FC Under 15

APS Bank

YFA Under 15

K/O Stage

 
 
 
 
 
 Groups Stage
 
 
 
 
 
 Date
 Time
 Venue
 Opponent
Result
 Scorers
Saturday 11th Oct
4.30pm
Siggiewi Grd
  Dingli FC

5-2(W)  
Christophe Cutajar (4)
Wayne Aquilina
Saturday 25th Oct
2.45pm
Rabat Grd
  Melita FC
1-5(L)
Christophe Cutajar
Sunday 2nd Nov

1.00pm  
Siggiewi Grd
  B'Kara FC
8-0(L)
 
 
U15 Group Stage Standings
.
 
 
 
 
 
 
 
.
  P
 W
 T
 L
+
-
 Diff.
 Pts.
B'Kara FC
  3
  3
  0
  0
 26
  0
  26
  9
Melita FC
  3
  2
  0
  1
 11
  5
    6
  6
Mqabba FC 
  3
  1
  0
  2
  6
 15
  -9
  3
Dingli FC
  3
  0
  0
  3
  2
 25
  -23
  0

After the above Group Stage matches, 
Mqabba FC will be playing in the 
APS Bank U15 YFA Section C1 League

 

After the above Group Stage matches
Mqabba FC will be playing in the  
APS Bank U17 YFA Section B League

 
 
 
 

U15 YFA Section C2 Season 2014/2015

Fixtures U15

Date
 Time
 Venue
Opponent 
 Result
 Scorers
Sunday
30 Nov 2014
 12.30pm
Victor Tedesco
 Lija-Iklin
 5-3(L)
(3) 
Christophe 
Cutajar
Sunday 
20 Dec 2014
 4.30pm
Mgarr Grd
 Mellieha
 3-0(L)
.
Sunday 25th January 2015
4.00pm
Zebbug Grd
Zebbug
 4-1(L)
Christophe Cutajar (p)
Sunday 7th February 2015
2.45pm
Zabbar Grd
Cottonera
 1-0(L)
.  
Tuesday 10th February 2015
4.30pm
Rabat Grd
Qormi
 Postponed
Home 
Sunday 1st March 2015
5.30pm
Melita Grd
Naxxar
  2-1(L)
Wayne Aquilina
Saturday 7th March
2015
4.30pm
Zabbar Grd
Qormi
  5-0(L)
.

Thursday 19 March 2015

9.00am
Zabbar Grd
Dingli
  6-0(W)
(2) Christophe Cutajar, 
(2) Wayne Aquilina, 
Kurt Cutajar,
Jonathan Pace  

Scorers:

Under 17 - League

4 Ian Pace (1 vs Zebbug FC, Relegation Decider)


2 Karl Saliba


1 Jacopo Mentosa


1 Kyle Azzopardi


1 Mark Baldacchino


1 Kyle Barbara


1 Andre Farrugia (Relegaion Decider vs Zebbug FC)

 
U17 YFA League Section B Standings
 
 
 
 
 
 
 
 
Team
P
 W
 D
 L
 +
 -
+/_ 
 Pts.
Kirkop
14
 9 
 4
1
 28
14
 14
 31
Qormi*
14 
 8
 4
2
 18
 9
 9
 28
Cottonera
14
 8
 2
4
 18
11
 7
 26
Birkirkara
14 
 6
 4
4  
 26
15
 11
 22
Melita
14
 6  
  3
5
 24
24
 0  
 21
Mqabba*   
14 
 3
 2
9
 9
21
-12
 11
Zebbug
14
 2
 5
 10
23
-13
 11
Pembroke
14
 1
 2
11
 8
24
-16 
 5
*Mqabba FC filed a protest against Qormi FC due to a technical error. Protest declined.

Kirkop Utd declared Champions of the Section while Qormi FC Runners up

Zebbug R FC & Pembroke A FC relegated.  Zebbug FC played a relegation decider vs Mqabba FC since both had equal points.  Mqabba FC won 2-1 securing Section B status.

Under 15 - League

6 Chrisotphe Cutajar


3 Wayne Aquilina


1 Kurt Cutajar


1 Jonathan Pace







U15 YFA League Section C2 Standings
 
 
 
 
 
 
 
 
Team
 P
 W
 D
L
+
 _
 +/_
 Pts.
 Qormi
  7
  7
  0
  0
 26
  3
  23
 21
 Mellieha
  7
  4
  2
  1
 19
  9
  10
 14
 Cottonera
  7
  4
  1
  2
 13
10
  3
 13
 Lija-Iklin
  7
  4
  0
  3
 22
10
  13
 12
 Zebbug*
  7
  4
  0
  3
 15
 11
  4
 12
 Naxxar*
  7
  2
  1
  4
 15
 17
 -2
  7
 Mqabba
  7
  1
  0
  6
 11
 20
 -9
  3
 Dingli
  7
  0
  0
  7
  4
 45
-41
  0
Qormi Champions

Dingli Relegated to Section D

*Naxxar filed a protest vs  Zebbug after a w/o due to  change in scheduled time.  Replay held 1-0 for Zebbug.

Qormi vs Dingli 2-0 (w/o)